Twój los - serwis tematyczny

Strona główna

dzisiaj jest: 23.11.2017


Katalog stron


Pogorszenie nastroju vs. depresja
data: 17.08.2011 / Med Vision Corporation Sp. z o.o.

Pogorszenie nastroju vs. depresjaDepresja jest zjawiskiem niezwykle złożonym. Często pojawia się w okresie wiosenno-jesiennych przesileń, kiedy cierpimy na niedobór światła i witamin, a także jesteśmy nadwrażliwi na zmiany pogody i temperatury.

Podobnie jak większości zaburzeń, depresji towarzyszą symptomy ostrzegawcze: trudności z myśleniem, koncentracją, podejmowaniem decyzji, apatia, zmęczenie, gwałtowne zmiany nastroju, stres, poczucie niskiej wartości i bezsensu życia, samotność. Mogą wystąpić także zaburzenia snu oraz bóle i napięcie mięśni, myśli o śmierci lub samobójstwie.

To coś innego niż tylko przejściowe pogorszenie nastroju, które ma związek z określonymi sytuacjami życiowymi. Kiedy smutek przedłuża się poza umowne 3 miesiące i powoduje istotne trudności w codziennym funkcjonowaniu, pełnieniu dotychczasowych obowiązków, czy ról społecznych – wtedy mówimy o zaburzeniach depresyjnych, które często są siłą wiodącą do samobójstwa.

Każda depresja ma swoje źródła biologiczne i psychologiczne. Przewaga jednych lub drugich czynników określa postać depresji.
Do najpowszechniejszych należą:
● Depresja o podłożu endogennym, biologiczna – lakonicznie charakteryzując jej przyczynę, wskazać należy na niedobory podstawowych neuroprzekaźników w mózgu. Najogólniej rzecz ujmując – zaburzona zostaje chemia mózgu. Znamienną rolę w depresji biologicznej odgrywają także hormony. Warto dodać, że podatność na ten rodzaj depresji zależy m.in. od osobowości, obciążeń genetycznych, przewlekłych chorób, a nawet poziomu cholesterolu we krwi.
● Depresja egzogenna – ma swoje źródła w czynnikach sytuacyjnych i jest zewnętrzną formą reagowania na trudne sytuacje życiowe. Doświadczenia z dzieciństwa, wychowanie, traumatyczne wydarzenia, np. śmierć członka rodziny, konflikty z partnerem, problemy w pracy, to czynniki, które narażają nas na wystąpienie tej choroby.

W zapobieganiu depresji pomaga uświadomienie sobie, że na niektóre sytuacje nie mamy wpływu. Pomocne będzie tu także pozytywne interpretowanie rzeczywistości – czyli rezygnacja z doszukiwania się porażek, rozpamiętywania przeszłości, orientacja na „tu i teraz”, bezwarunkowa akceptacja życia, znalezienie pasji. W chwili, kiedy cierpienie przekracza próg naszej odporności, ważne jest, aby nie lekceważyć symptomów obniżonego nastroju, zwłaszcza gdy są one długotrwałe lub powtarzają się z dużą częstotliwością. Należy wówczas zasięgnąć porady psychologa lub psychiatry.

Sposoby leczenia depresji można podzielić na dwie grupy:
● terapie wykorzystujące rozmowę – psychoterapia,
● terapie korzystające ze środków farmakologicznych.

Depresja to przede wszystkim choroba myśli i emocji. Jej wzór utkany jest ze smutku. Przychodzi wtedy, gdy nienawiść nie pozwala człowiekowi kochać. Ludzie, których miłość została odtrącona, zaczynają wierzyć, że świat zwrócił się przeciwko nim, więc nienawidzą go za to i nienawidzą samych siebie. Tylko ciepło i pomoc drugiego człowieka może sprawić, że chory na depresję dostrzeże w tym świecie wartość, dla której jednak warto żyć.

Med Vision Corporation Sp. z o.o.
Lipowa 4
46-060 Prószków
http://www.zdrowiedlakazdego.pl
informację dostarczył:
PR public relations
http://pr.otwarty.pl


Ty także możesz skorzystać z darmowej reklamy - nadsyłaj teksty, artykuły i informacje prasowe o swojej firmie, o aktualnościach, nowościach, produktach... Zobacz jak nadsyłać informacje prasowe do naszych serwisów.


Witamy

Witamy w naszym serwisie internetowym


Zapraszamy

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu Twój los - możesz dodać swój wpis do katalogu oraz nadsyłać informacje prasowe, nowości, ciekawostki.
Polecamy

ostatnio dodane informacje prasowe, teksty, artykuły:


© webwweb.pl | Twój los - strona główna | Twój los - wiadomości | katalog